دوشنبه, 28 تیر 1395 ساعت 09:39

دستگاه چاپ ریسو، یک دستگاه مقرون به صرفه تر از دستگاه کپی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دستگاه چاپ ریسو، یک دستگاه مقرون به صرفه تر از دستگاه کپی

دستگاه چاپ ریسوبیشترافرادی که شناخت زیادی از ماشین های اداری ندارند همواره به اشتباه فکر میکنند که یک دستگاه چاپ ریسو همان دستگاه کپی است در حالی که این یک فکر اشتباه می باشد.

یک دستگاه چاپ ریسو و دستگاه کپی به لحاظ فنی، به لحاظ تجاری و اقتصادی تفاوت هایی را باهم دارند. همچنین به لحاظ کاری دستگاه چاپ ریسو مکانیکی عمل می نماید، در حالی که نحوه کار دستگاه کپی، بصورت مکانیکی مغناطیسی می باشد.

در دستگاه کپی هزینه های لازم برای کپی بصورتی است که به عنوان مثال برای هر برگ کپی هزینه تمام شده با توجه به این قیمت مواد مصرفی مقدارمعین و تقریبا ثابتی می باشد. بدون احتساب هزینه کاغذ، اگر هزینه هر برگ کپی حدود 100 ریال باشد برای کپی تعداد بیشتر این هزینه پایه به تعداد کپی ضرب میشود، مثلا برای 5 عدد کپی این هزینه 5 برابر خواهد شد.....در صورتی که در دستگاه چاپ ریسو هزینه کپی از یک برگ به تعدا بالاتر با این نسبت افزایش پیدا نخواهد کرد. هزینه پرینت توسط دستگاه چاپ ریسو بیشتر ارزش مستر مصرفی را شامل می شود که بسته به نوع دستگاه متغیر می باشد حال به منظور تیراز مختلف این مقدار همیشه مقدار ثابتی می باشد پس به منظور 2 پرینت توسط ریسو این مقدار تقسیم بر دو خواهد شد و برای 3پرینت هزینه مستر بر 3 تقسیم می گردد...بدین ترتیبی واضح است که در ریسو هر چقدر میزان پرینت زیاد باشد هزینه نیز کاهش خواهد پیدا کرد و با صرفه تر می گردد به این معنا که بین هزینه تمام شده و همچنین میزان پرینت رابطه معکوس وجود داشته است این در صورتی است که رابطه مستقیمی در کپی بین هزینه با تعداد کپی وجود داشته است. همچنین تعمیرات این دستگاه هزینه بیشتری نسبت به تعمیرات کپی در بردارد.

به صورت کلی پیشنهاد می شود که از دستگاه کپی برای تعداد کمتر از 50 نسخه استفاده گردد و از دستگاه ریسو گراف برای تعداد بیشتر از 50 عدد استفاده شود.
امروزه چاپخانه ها برای چاپ تیراژهای بالا از دستگاه ریسو استفاده می نمایند که تاثیر به سزایی را در پایین آوردن هزینه های چاپ دارد.

خواندن 52518 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:15

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو