دوشنبه, 28 تیر 1395 ساعت 08:36

آشنایی با انواع پرینتر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آشنایی با انواع پرینتر : دستگاه های پرینتر موجود در بازار بر اساس نیاز کاربران طراحی و تولید می شوند. همین نیازها باعث شده است که امروز طیف وسیعی از دستگاه پرینتر در بازار موجود باشد تا شما بتوانید پرینتر مورد نیاز خود را خریداری نمایید.
اگر شما فرض کنید که به یک مغازه فروش پرینتر وارد شده اید و قصد دارید یک پرینتر خریداری کنید! آیا می دانید که چه نوع پرینتر برای شما مناسب است؟ برای شما چه ویژگی هایی اهمیت خواهد داشت مهم تر از همه، آن را برای چه کاربردی لازم دارید؟
در طول روز بسیاری از افراد برای استفاده شخصی یا حرفه ای خود پرینتر خریداری می نمایند. بسته به اینکه از چه چیزی می خواهید پرینت بگیرید باید نوع پرینت خود را انتخاب نمایید ، ممکن است متن باشد یا شاید گرافیک یا حتی عکس سیاه وسفید؟ در صورتی که شما بیشتر از متن پرینت می گیرید و در ضمن تعداد این متن ها هم زیاد می باشد بنابراین یک پرینتر لیزر سیاه و سفید بسیار مناسب شما می باشد. درصورتی که از عکس ها یا تصاویر گرافیکی می خواهید پرینت بگیرید احتیاج به یک پرینتر رنگی جوهر افشان (جوهر پاش ) یا در صورت امکان یک پرینتر لیزر رنگی خواهید داشت .

پرینتر HP رنگی مدل HP Officejet 8040 

 

پرینتر جوهر افشان و پرینتر لیزر رنگی : 

نحوه کار پرینتر جوهر افشان بصورت پاشیدن نقاط کوچک جوهر در یک ورق کاغذ می باشد که موجب بوجود آمدن تصاویر رنگی و یا سیاه و سفید و یا نوشته می شود. این امکان وجود دارد که پرینترهای جوهر افشان با خط های تیز مشکل داشته باشند بنابراین ممکن است که متنی که با آن چاپ شده است دقت لازم را دارا نباشد که البته این مساله بستگی به سرعت پرینت هم دارد.
معمولا بیشتر پرینتر های جوهر افشان سه رنگ دارند که برای به وجود آوردن رنگهای متفاوت از آنها استفاده می شود. برای ساختن رنگ سیاه هم گاهی اوقات پرینتر ها از همین سه رنگ استفاده می نمایند که موجب مصرف زیاد جوهر می گردد و افزون بر آن رنگ سیاهی که به این شکل ساخته می شود یا به آبی و یا به سبز تمایل دارد که برای پرینت گرفتن از یک متن، ایده آل نخواهد بود .

برای اینکه رنگ سیاه را بدرستی در یک پرینتر جوهر افشان در اختیار داشته باشید پرینتری را نیاز دارید که برای رنگ سیاه از یک کارتریج مجزا استفاده کند که در این وضعیت باید حداقل دو کارتریج وجود داشته باشد. یکی برای سه رنگ اصلی ( آبی - قرمز - سبز ) و یکی برای سیاه که به CMYK مشهور است . برای یک پرینتر جوهر افشان ایده آل ترین ساختار کارتریجهای مجزا برای هر رنگ می باشد که در صورت لزوم تنها کارتریجی را که رنگ آن به پایان رسیده است عوض می نمایید .
بوسیله یک پرینتر CMYK یک عکس خوب چاپ می گردد و برای پرینت عکسهای با کیفیت حرفه ای به یک پرینتر شش رنگ احتیاج خواهید داشت که افزون بر رنگهای ذکر شده یک آبی روشن و یک قرمز روشن دارد. برای چاپ عکس این نوع پرینتر بسیار ایده آل می باشد در صورتی که این پرینتر برای پرینت گرفتن از یک متن مناسب نیست. البته باید این نکته را فراموش نکنید که پرینتر های جوهر افشان با کیفیت بالا، بسته به کیفیت بالای عکس هایی که چاپ می کنند، مصرف جوهر بالاتری را نیز دارند. یکی از فاکتورهای مهم بدین ترتیب مصرف جوهر آنان نیز می باشد که بر هزینه عکس چاپ شده تاثیر خواهد داشت.
البته ایده آل ترین پرینتر های موجود پرینتر های جوهر افشان نمی باشند. برای پرینت گرفتن متن، سرعت آنها 2 تا 3 صفحه در دقیقه می باشد و به منظور چاپ هر صفحه گرافیک و عکس 2 تا 3 دقیقه زمان لازم خواهند داشت . این طبیعی است که با افزایش سرعت پرینتر ، قیمت این پرینتر ها نیز بالا رود. بدین صورت از لحاظ قیمت پرینتر های جوهر افشان با بودجه خیلی از افراد سازگار می باشند. البته باید به این موضوع توجه نمایید که تمامی پرینتر های جوهر افشان ارزان نمی باشند و پرینتر جوهر افشان با قیمت 1500 دلار هم در بازار یافت می شود.
یک انتخاب دیگر برای داشتن پرینتر رنگی، خرید پرینتر لیزری می باشد که برای ایجاد نمودن تصویر از تونر CMYK استفاده می نمایند . این پرینترها می توانند تصاویر گرافیکی و عکسهای دارای کیفیت فوق العاده عالی چاپ نمایند . دقیقا به همان گونه می توانند خط های تیز متن را پرینت بگیرند. سرعت پرینت این دستگاه ها نیز خوب است بطوری که می توانند 6 تا8 صفحه متن را در یک دقیقه و همچنین در هر دقیقه یک صفحه شامل عکس و تصاویر گرافیکی را چاپ نمایند. پرینترهای لیزری دارای قیمت بالایی می باشند به صورتی که ارزان ترین پرینتر لیزری می تواند از گرانترین پرینتر جوهر افشان هم دارای قیمت بیشتری باشد . اما هزینه چاپ هر برگ در یک پرینتر لیزر رنگی از پرینتر جوهرافشان ارزان تر می باشد. در صورتی که می خواهید میزان زیادی پرینت رنگی داشته باشید باید همه این نکات را در زمان خرید پرینتر در نظر داشته باشید.

 

پرینتر های لیزر سیاه و سفید:

پایه کار پرینترهای لیزر سیاه و سفید مثل دستگاه کپی می باشد. پرینتر لیزری یک صفحه متن را با فونت های تیز با سرعتی برابر 6 تا 8 ورق در دقیقه و یک صفحه شامل تصاویر گرافیکی را با سرعتی برای 2 صفحه در دقیقه چاپ می نماید. برای چاپ متن این پرینترها بهترین انتخاب می باشند بخصوص درصورتی که متون با خط ریزتر از حد طبیعی یا درشت تر از حد معمول سر و کار داشته اید برای هر صفحه قیمت نهایی پرینت هم بسیار ارزان می باشد و به راحتی از کاغذ معمولی هم پرینت می گیرند. یک پرینتر لیزری اندازه های مختلفی از سایزهای استاندارد برگه ها را پشتیبانی می کند. قیمت پرینترهای لیزری مناسب می باشد و درصورتی که به پرینت رنگی احتیاج نداشته اید برای شما بهترین انتخاب به حساب می آید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع پرینتر , تعمیرات پرینتر ، شارژ کارتریج و تعمیرات ماشین های اداری  می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید.

خواندن 989 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:16

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو