دوشنبه, 18 مرداد 1395 ساعت 08:21

نحوره کار پرینتر های لیزری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نحوره کار پرینتر های لیزری


طرز کار پرینتر لیزری


نحوره کار پرینترهای لیزری
در تکنولوژی پرینترهای لیزری استفاده از الکتریسیته ساکن ، یکی از اصول مهم و ابتدایی بشمار می رود . الکتریسیته ساکن یک شارژ الکتریکی می باشد که به واسطه اشیاء عایق ایجاد می‌شود . بدن انسان مثال واضحی در این حیطه بوده است که این امکان را دارد که موجب ایجاد الکتریسیته ساکن شود . انرژی حاصل از الکتریسیته ساکن موجب ایجاد چسبندگی بین اشیاء می شود ( مانند لباسهای درون یک ماشین خشک کن). رعد و برق حاصل شده از یک ابر صاعقه دار هم حامل الکتریسیته ساکن بوده است که مسیر ابر تا زمین را طی می کند. تعمیرات پرینتر لیزری از پدیده فوق به منزله یک نمونه “چسب موقت” استفاده خواهند نمود. هسته اساسی و اصلی سیستم بالا ، دستگاهی با نام “نورپذیر” می باشد. ماهیت فیزیکی دستگاه بالا ، یک استوانه و یا یک سیلندر می باشد. دستگاه فوق متشکل از مواد هادی نور است که به واسطه کوانتوم نور تخلیه خواهد شد . برای شروع ، استوانه یک شارژ مثبت را به واسطه یک سیم حامل جریان الکتریکی(کرنا وایر)، پیدا می‌کند. همزمان با چرخش استوانه شکل ، پرینتر یک پرتو نور لیزری نازک را بر سطح استوانه در جهت تخلیه الکتریکی قسمت مرتبط ، می‌تاباند. در ادامه لیزر حروف و تصاویر را بر سطح استوانه می نویسد (یک الگو از شارژ الکتریکی).
می‌تواند سیستم فوق با شارژ معکوس هم کار کند، در این وضعیت بر روی یک شارژ منفی یک شارژ الکترواستاتیک مثبت به منزله زمینه در نظر گرفته می شود. در آموزش تعمیرات ماشین های اداری بعد از کارکرد الگوی مورد نظر ، پرینتر سطح استوانه را با گرد جوهر (پودر مشکی رنگ با کیفیت مناسب) شارژ شده مثبت ، خواهد پوشاند. با توجه با اینکه پودر فوق شارژ مثبت داشته است ، تونر به ناحیه تخلیه شده استوانه (بار منفی) می چسباند (در این وضعیت شارژ زمینه مثبت نمی گردد). عملیات فوق چیزی شبیه به نوشتن بر روی سودا و هم چنین چسباندن آن بر روی سطح مورد نظر می باشد.
نحوره علمکرد پرینتر های لیزری
بعد از چسباندن پودر مد نظر ، استوانه اطراف یک کاغذ خواهد چرخید . پیش از اینکه کاغذ زیر استوانه  شارژ کارتریج قرار گرفته شود الکترواستاتیک مربوط به تصویر می باشد و کاغذ توانایی رها نمودن پودر مربوطه را خواهد داشت. بر روی کاغذ تصویر مربوطه همزمان با حرکت کاغذ (با سرعت معادل استوانه) درج می شود.
بلافاصله پس از درج تصویر عملیات تخلیه شارژ توسط یک سیم (دیتک کرنا) به منظور ممانعت از چسبیدن کاغذ به استوانه ، انجام خواهد شد. درنتیجه ، پرینتر کاغذ را از بین یک (فوزر (یک زوج غلتک گرم) عبور داده می‌شود. در زمان انجام شدن فرآیند بالا ، گرد جوهر پاشیده شده در کاغذ تنیده می شود . غلتکها موجب حرکت کاغذ به جهت سینی خروجی می شوند . (فوزر)موجب گرم شدن کاغذ هم می شود، به همین علت هنگامی که کاغذ از پرینتر بیرون می آید ، گرم است.

خواندن 3621 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:06

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو