دوشنبه, 18 مرداد 1395 ساعت 07:04

مشکلات پرینترها

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مشکلات پرینترها
تشخیص مشکل پرینترهای لیزری تک رنگ
مشکلات رایج پرینترهای لیزری تک رنگ
حل مشکلات معمول پرینترها و پرینترها
مشکلات پرینترها


در این قسمت تلاش ما این است که در رابطه با تشخیص دادن مشکل اولیه پرینتر های لیزری سیاه و سفید اچ پی توضیحات  تعمیرات پرینتر کوتاهی بدهیم تا هنگامی که شما در زمان کار با این گونه پرینتر ها به مشکل برخورد نمودید بتوانید یک درک ابتدایی از نوع مشکل خود داشته باشید و در این قسمت به عنوان مثال روی پرینتر 1320 می باشد و در نهایت برای همه ی پرینتر های لیزری اچ پی بصورت تقریبی به همین شکل است چون همه از لحاظ منطق کار کرد و روش کار یک جور عمل می نماید و تنها در مکانیک و نهایتا سرعت متفاوت است.
در صورتی که دوست داشته اید دستگاه شما مشکلات کمتری داشته باشد ، بهتر می باشد زیادتر از مقدار تعین شده در ویژگی های دستگاه با آن چاپ گرفته نشود و این مقدار چاپ هم در مدت زمان ساعت کاری تقسیم گردد تا موجب آسیب دیدن به بخش هیتر و فیوزر آن نگردد و حتما از کاغذ 80 گرمی و یا نزدیک به آن استفاده گردد. زیرا در صورتی که از کاغذ های نازک و زیر 70 گرم استفاده گردد امکان پیچیدن این کاغذ دور فیلم فیوزینگ و آسیب رساندن ، مستقیم به فیلم فیوزینگ وجود داشته است و یا ممکن می باشد هنگام خارج نمودن آن به پرس و فیلم فیوزر آسیب دیده شود.
و هنگامی که از کاغذ بیش از حد ضخیم استفاده گردد موجب گیر کردن کاغذ در بخش های متفاوت هدایت کاغذ می شود و در صورت عبور نیز ، وقتی از بین پرس و فیلم عبور می کند به دلیل فشار نامتعارف ، متن و یا تصویری که به واسطه لیزر و درام روی کاغذ نقش بسته است مختوش خواهد شد و با توجه به مقدار این فشار نامناسب از کیفیت چاپ خروجی کم می شود .


توصیه اساسی مهم در مورد گیر کردن کاغذ :


هنگامی که کاغذ در هر بخش از چاچگر شما گیر کرد با حفظ نمودن آرامش موارد زیر را انجام بدهید .
1) پیش از هر کاری پرینتر را خاموش نموده و کابل برق آن را از دستگاه جدا نمایید.
2)درب دستگاه را باز نمایید و کارتریج را از درون دستگاه خارج نمایید.
3)ابتدا سینی کاغذ کش دستگاه را بررسی نموده و موقیعت کاغذ گیر کرده را معین نمایید که چه مقدار آن هنوز زیر پیک آپ و پد قرار داشته است و در صورتی که از آن عبور نموده و بین آنها قرار نداشته شما در این بخش کاری برای انجام ندارید و هنگامی که بخشی از کاغذ دیده می شود هم اکنون درون دستگاه ، درست زیر جائی که کارتریج قرار گرفته است را بررسی نمایید و کاغذ را از هر بخشی که بیشتر در دسترس می باشد ( قسمت سینی پیش از پیک آپ و یا دورن دستگاه پس از پیک آپ ) را با دست بگیرید و با کشیدن کاغذ آنرا خارج نمایید و البته نباید مقدار این کشش به حدی باشد که موجب گردد کاغذ گیر کرده پاره شود . زیرا در صورتی که کاغذ پاره شود وبخشی از آن درون دستگاه باقی بماند مانع از عبور کاغذ در چاپ بعدی خواهد شد و در صورتی که قسمت باقی مانده ، روی سنسور تشخیص کاغذ باشد به هیچ عنوان دستگاه دوباره آماده کار نمی شود و دستگاه باید به تعمیرگاه ارسال شود .
4) در صورتی که کاغذ گیر نموده در درون فیوزر باشد و انتهای کاغذ  شارژ کارتریج پیش از فیوزینگ پیدا باشد باید درب پشت دستگاه را باز نموده ( در پرینتر های که درب پشت دارند ) و وضعیت کاغذ گیر کرده را بررسی کنیم که بیشتر از کدام بخش بیرون می باشد و از بخشی که بیشتر بیرون می باشد کاغذ را به آهستگی بیرون بکشیم.
5)اگر که کاغذ دور فیلم فیوزر پییچیده شده باشد نباید هیچ اقدامی انجام بدهید و پرینتر را به تعمیر گاه ارسال نمایید تا با هزینهای اندک فیوزینگ باز شده و همچنین کاغذ خارج گردد زیرا در غیر این صورت می تواند موجب آسب دیدن به فیلم فیوزینگ و یا همچنین پرس دستگاه گردد و هزینه تعمیر را افزایش دهد.
هرگز نباید از وسایل تیز و برنده به منظور خارج نمودن ورق کاغذ گیر کرده استفاده کنید.


مشکلات رایج پرینترهای لیزری سیاه و سفید


عموماً پرینتر های لیزری تک رنگ اچ پی برای رفع این رفع این مشکلات به این تعمیرگاه آورده میشوند .
مشکل کاغذ کش
مشکل گیر کردن کاغذ داخل دستگاه
مشکل فیوزینگ
مشکل چرخ دنده ها
خرابی پورت usb ) شکستگی سوکت)
مشکل لیزر
خرابی فورمتر
خرابی منبع تغذیه ( پاور)
مشکل کاغذ کش
**این یک مشکل عام به منظور تمام پرینتر ها می باشد و دلیل های متفاوتی می تواند داشته باشد/
قسمتی از علل های که برای این مشکل امکان دارد وجود داشته باشد:
پد و پیک آپ
خرابی سینی
کلاچ
میله پیک آپ
سنسور تشخیص وجود کاغذ
اهرم سنسور کاغذ
خرابی کارتریج
محورهای عبور کاغذ و غلطک های روی آنها


مشکلات پرینترها


مشکل صاف شدن پد و پیک آپ :
در صورتی که پرینتر پس از دریافت فرمان چاپ اقدام به کاغذ کشی کند اما کاغذ از سینی جدا نگردد احتمال فرسوده بودن پد و پیک آپ آن( و یا یکی از آنها ) زیاد می باشد .
برای آزمایش بهتر می باشد سینی را خارج نموده و اهرم کنار پیک آپ ( سنسور تشخیص کاغذ ) را با دست کمی به سمت بالا نگه داشته باشید و یک بار دیگر فرمان چاپ را مجدداً بفرستید ( در صورتی که پیش تر فرستاده شده باشد درب دستگاه را یک بار باز نموده و بسته نمایید و یا کلید سبز رنگ روی دستگاه پرینتر یک بار فشار داده شود ) در این وضعیت در شرایط معمولی محور پیک آپ دو بار می چرخد و در صورتی که این اتفاق افتاد می توان به این نتیجه رسید که دلیل اصلی کاغذ نکشیدن به احتمال زیاد پد و یا پیک آپ و شاید هر دوی آنها است و در این شرایط بهتر می باشد که پد و پیک آپ تعویض گردد.
** بعضی از وقت ها لازم است تعمیر کاران اقدام به چرخاندن لاستیک روی پیک آپ ( بخشی که با کاغذ ارتباط مستقیم داشته است ) نموده و یا قطعه لاستیک مثل روی پد را برعکس می کنند ، که این کاردر صورتی که صحیح انجام گردد و با تشخیص درست نیز صورت بپزیرد اشکالی نداشته و می تواند به منظور مدتی مشکل کاغذ کش را بر طرف نماید.


مشکل خرابی سینی :


سینی دستگاه پرینتر 1320 و بصورت تقریبی همه ی پرینتر های اچ پی که از سینی جدا شوند استفاده می کنند بگونه ای طراحی شده اند که زمانی که سینی دارون دستگاه قرار گرفته می شود خار نگهدارنده محفظه کفی بالا بر کاغذ ، رها شده و این چنین کاغذ زیر پد و پیک آپ قرار گرفته می شود و هنگامی که سینی خارج می گردد بخش بالا بر به واسطه خار نگهدارنده آن ، دربخش کف سینی قفل می گردد و اگر که این کارکرد بصورت صحیح صورت نگیرد کاغذ این امکان را ندارد که به درستی به داخل پرینتر هدایت شود و سینی باید تعمیر گردد.

مشکل خرابی کلاچ :


در صورتی که کلاچ دستگاه خراب باشد محور پیک آپ نخواهد چرخید و کاغذ را به درون هدایت نمی گردد

مشکل میله پیک آپ :


این مشکل زمانی هنگامی حاصل می شود که سر میله پیک آپ از جای که به خود پیک آپ متصل می گردد، شکسته باشد و دقیقاً در یک دیگر قفل نشوند و موجب می شود پیک آپ در جای خود با دست به راحتی و آزادانه چرخانده شود و در نهایت نمی تواند کاغذ را از سینی جدا و به درون هدایت نماید.
در این هنگام میله پیک آپ باید تعویض گردد و باید احتیاط شود زیرا امکان وجود دارد مجموعه چرخ دنده ها ی باید باز شود تا کلاچ آزاد شود تا بتواند این تعویض به صورت صحیح انجام شود .
** در بیشتر مواقع این مشکل در اثر بی احتیاطی و یا نا آشنائی در زمان تعویض پیک آپ بوجود می آید و باید توجه کنید زمانی که هم میله پیک آپ تنها کمی جابجا می گردد و درصورتی که از نظر فیزیکی سالم باشد با قرار گرفتن میله به جای خود و تنظیم کلاچ که به انتهای دیگر میله پیک آپ وصل است این مشکل به آسانی بر طرف می شود.

سنسور تشخیص دادن کاغذ :


روی میله پیک آپ یک اهرم قرار گرفته است که بازهم در اثر نا آشنائی در زمان تعویض پیک آپ این امکان وجود دارد که جابجا گردد و هنگامی که سینی درون دستگاه قرار گرفته می شود و کاغذ درون آن است احرم داخل سنسور نوری نرفته و کاغذ را تشخیص ندهد که باید میله پیک آپ باز شده و اهرم در جای خود قرار گیرد و در صورتی که شکسته باشد ( زیاد به ندرت اتفاق خواهد افتاد ) اهرم تعویض شود/
مشکل چند برگ کشیدن
در اثر خرابی پد این مشکل به وجود می آید و با تعویض پد مشکل بر طرف می شود.
شرکت تهران پرینتر نمایندگی تعمیرات تخصصی انواع پرینترها
رفع مشکلات پرینترها
– مشکل گیر کردن کاغذ درون دستگاه
زمانی که پرینتر فرمان چاپ را دریافت نموده و اقدام به کاغذ کشی می کند ، زمانیکه کاغذ از سینی جدا شد اما درون دستگاه گیر کرد و از خروجی کاغذ چاپ شده و بیرون نیامد باید بررسی های زیر صورت بکیرد. .
خرابی کارتریج
خرابی غلطک ها و محورهای کاغذ کش و یا وجود مانع در بین آنها
بررسی سنسورها
مشکل گیر نمودن کاغذ درون فیوزینگ
پر شدن سینی بالا از کاغذ


1-2 خرابی کارتریج


در آموزش تعمیرات ماشین های اداری اکثر از موارد کاغذ زیر کارتریج گیر می نماید که دلیل آن خرابی پرینتر نمی باشد و خود کارتریج می باشد پس دقت کنیددر صورتی که کاغذ درون دستگاه شما گیر نموده پیش از هر اقدامی شما درب دستگاه را باز نموده و کارتریج را خارج نمائید و در صورتی که سر کاغذ درست در زیر جای کارتریج و یا کمی این طرف و آن طرف بوده است کارتریج را بررسی کنید این امکان وجود دارد که مشکل شما با تعویض و یا تعمیر کارتریج بر طرف شود و دیگر به به ارسال کردن دستگاه به تعمیر گاه نیازی نباشد.

2-2خرابی غلطک ها و محورهای کاغذ کش و یا وجود مانع در بین آنها:


در همه ی پرینترها به منظور هدایت کاغذ از ورودی تا انتهای خروجی کاغذ، محورهای وجود دارد که بسته به نوع و سایز پرینتر کاغذ را از پد و پیک آپ تحویل می گیرد و این چنین با هدایت نمودن برگه کاغذ به درون پرینتر و عبور نمودن برگه از بخش مربوط به چاپ ، عمل چاپ روی آن انجام می گیرد و در نتیجه برگه را به سینی خروجی هدایت خواهد نمود و در هر بخشی از پرینتر که به منظور هدایت کاغذ ساخته شده از دو محور تشکیل می گردد که یکی از این محورها با چرخ دنده به موتور وصل می شود و دیگری به واسطه یک فنر و یا فنرهای نرم روی محور دیگر سوار شده است و روی هر دو محور غلطک های گرد پلاستیکی مانندی قرار گرفته است که بروی هم دیگر سوار شده اند و هنگامی که محور اصلی به واسطه موتور چرخیده می شود غلط روی آن غلطک بالای خود را می چرخاند و هنگامی که کاغذ به وسط این دو محور رسید به واسطه غلطک های دو محور به جلو هدایت خواهد شد . و این دستور عمل به واسطه چندین بخش مستقل تا خروج نمودن کاغذ از چاپ گر ادامه داشته است.
حالا در صورتی که تکه کاغذ پاره شده است و یا هر جسم بیرونی دیگری در بین محورهای هدایت کاغذ کش گیر کرده است و یا با استفاده از کاغذ های غیر متعارف ( کاغذ پشت چسب دار غیر استاندارد و یا هر گونه کاغذی که لایه چسبی داشته است و یا کاغذ گلاسه روغنی) نتوانند سطح غلطک ها با چرخش روی یک دیگر کاغذ را هدایت نماید موجب می گردد عملیات کاغذ کشی مختل شود و کاغذ درون دستگاه گیر کند ویا در خیلی از موارد با سرعت مناسب صورت نگیرد.
و عموماً با بر طرف نمودن مانع از میان محورها و یا شستشوی محورها این مشکل بر طرف شود و خیلی کم این اتفاق می افتد که مجبور باشیم محورها را عوض نماییم مگر اینکه عیب فیزیکی روی محورها و غلطک ها به وضوح آشکار باشد.

خواندن 4379 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:07

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو