شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 08:19

آموزش دروس کامپیوتر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آموزش دروس کامپیوتر

چگونه (پرینتر ) مناسب بخریم ؟ 


نحوه انتخاب پرینتر


یکی از قطعات جانبی کامپیوتر پرینترها هستند که امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و تقریباً کارایی زیادی در کاربردهای متفاوت داشته اند. عموماً اکثر مردم به یک پرینتر به منظور استفاده شخصی در محیط کار و یا منزل نیاز داشته اند . در صورتی که اکثر افراد در زمان خرید، به علت کثرت مدل‌های متفاوت پرینتر، دچار سردرگمی شده اند و این امکان را نداشته اند که پرینتر مناسب خود را انتخاب نمایند.
در مرحله ابتدایی آموزش تعمیرات ماشین های اداری، نوع پرینتر انتخابی بستگی به کاری دارد که شما  قصد دارید  با پرینتر خودتان انجام دهید. مثل چاپ متن و تصاویر گرافیکی سیاه و سفید و یا رنگی، این عامل موجب تغییر در نوع پرینتر انتخابی شما  شده است . به عنوان مثال درصورتی که شما به چاپ میزان زیادی صفحات متنی احتیاج دارید ، برای شما آن وقت یک پرینتر لیزری تک رنگ مناسب می باشد . اگر که به منظور تصاویر گرافیکی و عکس، دیگر  این امکان را نداشته اید که از یک پرینتر لیزری سیاه و سفید استفاده کنید و احتیاج به یک پرینتر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین کارایی را حاصل نمایید.


بر پایه نوع مصرف و کارایی، پرینترها به 5 نوع مختلف تقسیم می‌شوند:


1)پرینترهای جوهرافشان (inkjet)
 2)پرینترهای لیزری سیاه و سفید(‌‌‌‌monochrome printer)
3)پرینترهای لیزری رنگی( Laser color)
4)پرینترهای چند کاره Multifunction)
 5)پرینترهای قابل حمل Portable Printer ))1)

1)پرینترهای جوهرافشان( inkjet)


پرینترهای جوهر افشان به واسطه پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد موجود است، موجب به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب خواهند شد. در پرینترهای جوهر افشان رنگ‌های اصلی ، به سه رنگ اصلی تقسیم می گردند:cyan)آبی(، magenta )قرمز) و‌‌ (yellow) زرد که به همراه اینها یک رنگ سیاه هم موجود است که به منظور تولید تصویر با رنگ مشکی به کار خواهد رفت. برخی از پرینترهای جوهرافشان، از ترکیب سه رنگ اصلی، رنگ مشکی مرکبی به وجود آورده اند  که برای نوشتن متن به نظر مناسب نمی رسد و رنگ آن به شکل مشکی متمایل به سبز یا آبی است . در نسخه های قدیم پرینترهای جوهرافشان، کارتریج‌های سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بودند و اگر که یکی از رنگ‌ها تمام شده بود شما به اجبار به تعویض هر سه رنگ بودید. در صورتی که در پرینترهای جوهرافشان امروزه ، این سه رنگ از همدیگر جدا شده‌اند. عموما بیشتر پرینترهای جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشکیل شده‌است . در صورتی که شما به منظور چاپ حرفه‌ای عکس، به یک پرینتر با شش رنگ مجزا احتیاج خواهید داشت که افزون بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌هستند که در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی‌تر تأثیرگذار می باشند. در پرینترهای جوهر افشان سرعت چاپ در حدود 6/2 صفحه در دقیقه می باشد. این وضعیت برای چاپ متن است و در چاپ تصاویر، سرعت چاپ یک پرینتر جوهر افشان، در حدود 3/2 صفحه در دقیقه است . در نهایت پرینترهای جوهر افشان یک قیمت معقول را به شما خواهند داد و به منظور مصارف عمومی، یک انتخاب مناسب می باشند. به خاطر داشته باشید  که تنها برای مصرفهای عمومی پرینترهای جوهرافشان کاربرد نداشته، بلکه می‌توان مدل‌های حرفه‌ای این پرینترها را  در مکان‌های عکاسی و جاهای حرفه‌ای هم به کاربرد برد . در نهایت پرینترهای جوهرافشان، قیمتی بین 150 تا 1200 دلار داشته اند که موجب بالارفتن طیف انتخاب برای کاربران شده است.


2)پرینترهای لیزری سیاه و سفید (تک رنگ)


همانند سیستم الکتروستاتیکی پرینترهای لیزری تک رنگ که در دستگاه کپی موجود هستند، عمل چاپ را انجام خواهند داد که این عامل موجب افزایش سرعت و کارایی پرینتر می‌شود. یک دستگاه پرینتر لیزری سیاه و سفید صفحات متنی با کیفیت خیلی مناسبی را در مدت زمان کوتاهی به چاپ خواهند رساند. در چاپ نمودن متن ها سرعت این نوع پرینتر در حدود 6 تا 8 صفحه در دقیقه در وضعیت تمام صفحه می باشد. در این پرینتر سرعت چاپ تصاویر گرافیکی سیاه و سفید هم در حدود 2 تا 5 صفحه در دقیقه می باشد. بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا پرینترهای لیزری سیاه و سفید، می باشد . به ویژه زمانی که به تأثیر کارایی پرینترها لیزری پی برده ایم که احتیاج به چاپ متن با سایز فونت کوچک‌تر از 10 داشته باشید. در این زمان به‌ صورت واضح به تأثیر پرینتر لیزری سیاه و سفید در چاپ متن‌های ریز پی می بریم . از خصوصیت های جالب استفاده از پرینترهای لیزری تک، رنگ قیمت کم برای هر صفحه چاپ می باشد که در نهایت موجب کاهش هزینه تعویض و با شارژ کارتریج خواهد شد . این چنین استفاده از کاغذهای معمول می‌تواند باعث کاهش هزینه کاغذ مصرفی در طولانی مدت گردد.
در نهایت یک پرینتر لیزری، برای یک دفتر کار یا محیط اداری بزرگ عالی ترین انتخاب است که نیاز به چاپ متن‌های زیاد در طول روز داشته اند.
در حدود 300 تا 2000 دلار پرینترهای لیزری قیمتی داشته اند که برپایه مصرف و کارایی‌ای که دارند، قیمت‌ آن‌ها تغییر می نمایند.


3)پرینترهای رنگی لیزری


یک پرینتر رنگی لیزری بهترین انتخاب برای چاپ تصاویر گرافیکی و عکس، است که به جای استفاده از جوهر، از تونرهای‌CMYK برای چاپ استفاده می‌کند. این پرینترها موجب ایجاد تصاویر گرافیکی و عکس با کیفیت فوق‌العاده می‌گردد که احتیاج عکاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای را برآورده‌‌می‌نماید. این پرینترها در چاپ متن هم دارای قدرت چاپ مناسبی می باشند و به خوبی متن‌های ریز را چاپ می‌نمایند. یکی از خصوصیت های جالب این پرینترها، سرعت بالای آن‌ها در چاپ تصاویر و متن‌هاست که بصورت قریبی با هیچ‌کدام از انواع پرینترها قابل مقیاس نیست. قدرت چاپ 6 تا 8 صفحه متن تمام صفحه را یک پرینتر لیزری رنگی  و 1 تا 3 صفحه تصاویر گرافیکی یا عکس را در دقیقه داشته است .
البته شاید یکی از نقطه های ضعف این پرینترها قیمت بالای آن‌ها است که به منظور اکثر افراد خرید این پرینتر را مشکل نموده است. در صورتی که به یاد داشته باشید که همواره در کنار قیمت بالا، امکانات و ویژگی‌هایی وجود داشته است که ضعف قیمت زیاد آن دستگاه را پوشانده است. در نهایت هزینه‌ای که به منظور چاپ هر صفحه تصویر گرافیکی یا عکس در پرینترهای لیزری به دست آمده است، در مقابله با یک پرینتر جوهرافشان، در سطح پایین‌تری قرار دارد. این ویژگی موجب کم شدن هزینه تعویض مجدد تانر خواهد شد.در نهایت برای مصارف حرفه‌ای پرینترهای لیزری کاربرد زیادی داشته اند. اما استفاده یا خرید آن‌ها در محیط منزل و به منظور کارهای عمومی چندان جالب به نظر نخواهد رسید.


4)پرینترهای چند کارهMulti Function

وجود یک پرینتر در کارهای اداری، چند منظوره تأثیر خیلی زیادی بر روی سرعت کار داشته است و شما این امکان را دارید در جایی کمتر، پرینتر، اسکنر، و دستگاه فکس خود را به شکل یکجا داشته باشید. با دستگاه( MFD"s (multi Function devices شما می‌توانید به آسانی  ترکیبی از همه ی وسایل بالا را در یک دستگاه داشته باشید که در تمامی این دستگاه به نسبت  خرید تک‌تک وسایل هم از قیمت ارزان‌تری برخوردار می باشد و هم جای پایین تری را در محیط کاری به خود اختصاص داده است . در صورتی که ایرادات این دستگاه چه چیزی می باشد؟ البته یکی از ایرادات دستگاه‌ MFD"s این می باشد که اگر  که در یکی از اجزای این دستگاه یک مشکل پدید آید ، دیگر وسایل را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. به عنوان مثال در صورتی که پرینتر شما به مشکل دشوار شود و کار نکند، دیگر فکس و دستگاه کپی شما هم کار نمی کند و به صورت تقریبی به‌طور کامل دستگاه شما از کار می‌افتد عدم امکان ارتقای ویژگی‌های این دستگاه دومین عیب این دستگاه می باشد، و شما از یک سری امکانات ثابت و غیرقابل تغییر برخوردار می باشید که این عامل به منظور برخی از کاربران چندان خوشایند نمی باشند. در نهایت این دستگاه به منظور مصارف عمومی و یا اداری کوچک کاربرد داشته است و در محیط‌های اداری بزرگ استفاده آن مناسب نمی باشد. بدلیل اینکه در این دستگاه پس  از زمانی با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد. به همین دلیل این‌که این دستگاه برای کاربردهای حرفه‌ای و سنگین طراحی نشده است. قیمت این دستگاه در حدود 250 تا 1000 دلار است که به نسبت ویژگی های و کارایی دستگاه مناسب است.


5) پرینترهای قابل حمل  Portable Printer


در صورتی که شما از افرادی می باشید که بصورت دائمی در حال مسافرت می باشید، حتماً به تعمیرات پرینتر قابل حمل احتیاج پیدامی‌ نمایید. امروزه به عنوان از پرطرفدارترین پرینترها در کشورهای اروپایی و امریکایی پرینترهای قابل حمل می باشند. این پرینترها سایز خیلی کوچک در حد یک کیف دستی مردانه داشته اند که به آسانی می‌توان آن را به مکانهای متفاوت حمل نمود. از خصوصیت های جالب این پرینتر، وزن کم آن می باشد که در حدود 5 پوند وزن داشته است و به آسانی با باتری کار خواهد کرد. عموماً این پرینترها از تکنولوژی‌ پرینترهای جوهرافشان و یا روش تانرهای حرارتی (ریبون) استفاده می‌ نمایند . استفاده نمودن از ریبون بر اثر فشار و گرمایی که به آن واردمی‌گردد، موجب انتقال رنگ به کاغذ و در نهایت ایجاد تصویر می شود. در صورتی که مشکلاتی هم در استفاده از پرینترهای قابل حمل وجود داشته است که در این میان می‌توان به کیفیت کم‌تر از پرینترهای جوهر افشان محصول در بازار، همچنین سرعت چاپ کم، زیادترشدن قیمت چاپ در هر صفحه (معمولاً در هر صفحه چاپ متن و تصاویر رنگی برای دستگاه‌های قابل حمل بالاتر می باشد بدین منظور برای اینکه تانک‌های این پرینترها به نسبت پرینترهای جوهرافشان کوچک‌تر بوده است و نمی‌توانند میزان تعداد زیادی صفحه را به چاپ برساند)، و برخلاف پرینترهای دیگر به نبود وجود منابع تأمین صفحه اشاره کرد که در رابطه این اشکال اخیر باید به شکل تک‌تک ورق‌ها را به پرینتر وارد نمایید (درست می باشد که ما به این وضعیت به عنوان ایراد نگاه می‌کنیم، اما واقعاً قراردادن سینی نگاهدارنده به منظور یک پرینتر در حد اندازه کیف مردانه، کار چنین ساده ای نیست ).
برای پرینترقابل حمل انرژی موردنیاز ، از باتری تأمین میگردد. در صورتی که شما به چاپ خیلی زیادی صفحه نیاز داشته باشید که یک باتری استاندارد NiCad (Nickel Cadmium ) این امکان را دارد که در حدود 90 صفحه پرینتر را در وضعیت شارژ کامل پشتیبانی نماید ؛ بدون آن‌که احتیاج به شارژ مجددا داشته باشد و در صورتی که می‌خواهید از این مقدار هم مدت زمان چاپ شما بیشتر باشد، شما این امکان را دارید که از باتری‌های سری ( Ni-MH (Nickel metal Hydride استفاده نمایید که آنها این امکان را دارند که زمان طولانی‌تری انرژی به منظور پرینتر تأمین نمایند.
برخی از پرینترهای قابل حمل یک بورد اختیاری اسکنر را دارا می باشند که با اضافه نمودن آن، این امکان به وجود می آید که از آن به منزله یک اسکنر قابل حمل استفاده کرد . وجود یک پورت‌ infrared یکی دیگر از خصوصیت‌های جالب این پرینتر، می باشد که به شما اجازه خواهد داد  که بدون نصب هیچ‌گونه رابطی اطلاعات خود را بین پرینتر و کامپیوتر انتقال بدهید. این چنین  این خصوصیت به شما امکان خواهد داد که از‌ PDA و نوت‌بوک اطلاعات مد نظر خود را به پرینتر انتقال بدهید. (البته باید این را نیز بدانید که کامپیوتر شما باید دارای دستگاه‌ infrared باشد تا شما این امکان را داشته باشید که از این ویژگی  استفاده کنید.) پرینترهای قابل حمل قیمتی حدوداً 150 تا 500 دلار داشته اند که به صورت تقریبی همه ی کاربران به راحتی می‌توانند آن را خریداری‌ نمایند و در مسافرت‌های خود مورد استفاده قرار بدهند.


ویژگی ها


پرینترهای با قیمت ارزان زیر 150 دلار
پرینترهای با قیمت گران بالای 200 دلار
کیفیت چاپ
کیفیت در حد کافی تا حد خوب
کیفیت در حد خوب تا حد خیلی خوب
در پرینتر همواره قیمت بالا دلیل بر کیفیت مناسب آن نمی باشد. بدین ترتیب پیش از خرید پرینتر به دو عامل زیر توجه نمایید:

1) مقدار مصرف کارتریج

2)کیفیت چاپ پرینتر در زمان چاپ


حداکثر کیفیت چاپ


1200 * 2400 یا 1200 * 1200
2400 * 2400 یا 1200 * 2400
به تعداد نقاطی دقت تصویر گفته می‌شود که پرینتر از صفحه کاغذ در هر اینچ مربع می‌تواند ایجاد نماید . تعداد زیادتر این نقاط، موجب افزایش دقت چاپ تصاویر گرافیکی شده است. در صورتی که در چاپ فقط تأثیر چندانی نداشته است.


ظرفیت سینی کاغذ و جوهر پرینتر


100 - 50 صفحه
250 - 100 صفحه‌
برخی از پرینترهای با قیمت ارزان، پس از هر 50 تا 100 برگ نیاز به تعویض کارتریج داشته اند که این مقدار برابر با مقدار ظرفیت پرینتر است. در صورتی که شما به صورت مرتب و زیاد عکس یا تصویرهای گرافیکی چاپ می‌ نمایید، باید صورت مرتب و به تعداد زیاد کارتریج خود را تعویض کنید. پس به دنبال پرینترهایی بگردید که برای چاپ عکس و یا تصاویر گرافیکی بهینه شده است .


قیمت تقریبی تعویض کارتریج


20 تا 50 دلار
25 تا 75 دلار
این شارژ کارتریج امکان موجود می باشد که یک پرینتر دارای قیمت باشد. بدین گونه که هزینه و ظرفیت جوهر یک پرینتر، نقش اساسی در هزینه نهایی یک پرینتر جوهرافشان داشته است. بدین ترتیب حتماً پیش از پرداخت پول به منظور خرید پرینتر، در رابطه قیمت کارتریج دستگاه و تعداد صفحاتی که پشتیبانی می نماید ، سوال  کنید.

خواندن 3650 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:09

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو