شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 08:13

نحوه ی کار پرینترهای لیزری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نحوه ی کار پرینترهای لیزری


با توجه به خصوصیت های منحصر بفرد پرینترهای لیزری خود طی سال های پایانی در سراسر جهان با استقبال عموم کاربران کامپیوتر مواجه شده اند. شرکت های تولیدکننده این نوع پرینترها متناسب با خواسته های جدید و همزمان با پیشرفت نمودن تکنولوژی ، مدل های مختلفی از این نوع پرینترها را به بازار عرضه کرده اند.


مبانی پرینترهای لیزری


در تکنولوژی پرینترهای لیزری استفاده از الکتریسیته ساکن ، یکی از اساسی ترین مهم و اولیه می باشد . الکتریسیته ساکن یک شارژ الکتریکی می باشد که به واسطه اشیاء عایق ایجاد می شود . بدن انسان نمونه ای در این زمینه است که این امکان را دارد که موجب ایجاد الکتریسیته ساکن می شود . انرژی حاصل از الکتریسیته ساکن موجب ایجاد چسبندگی بین اشیاء خواهد شد . ( مثل لباس های درون یک ماشین خشک کن ). رعد و برق حاصل از یک ابر صاعقه دار هم شامل الکتریسیته ساکن است که مسیر ابر تا زمین را پیش خواهد برد .
پرینتر لیزری از پدیده بالا بعنوان یک نوع " چسب موقت " استفاده می کنند. هسته اصلی سیستم فوق ، دستگاهی با نام " نورپذیر" (Photoreceptor) می باشد. ماهیت فیزیکی دستگاه فوق، یک استوانه و یا یک سیلندر می باشد. دستگاه فوق از مواد هادی نور تشکیل شده است که به واسطه کوانتوم نور تخلیه می شوند. برای شروع ، استوانه یک شارژ مثبت را به واسطه یک سیم حامل جریان الکتریکی (Corona Wire) ، پیدا می نماید  . پرینتر یک پرتو نور لیزری نازک را بر سطح استوانه بمنظور تخلیه الکتریکی بخش مربوطه ، همزمان با چرخش استوانه ، می تاباند. بر سطح استوانه در ادامه لیزر حروف و تصایر را خواهد نوشت ( یک الگو از شارژ الکتریکی ) . می تواند سیستم فوق با شارژ معکوس نیز کار کند، در این وضعیت یک شارژ الکترواستاتیک مثبت بر روی یک شارژ منفی به منزله زمینه در نظر گرفته می شود. شکل زیر استوانه پرینتر لیزری را نشان خواهد داد.
بعد از کارکرد الگوی مدنظر ، پرینتر سطح استوانه را با گرد جوهر ( پودر مشکی رنگ با کیفیت مناسب ) شارژ شده مثبت، خواهد پوشاند . با توجه با اینکه پودر فوق دارای شارژ مثبت می باشد ، تونر به ناحیه تخلیه شده استوانه ( بار منفی ) چسبانده می شود .( در این وضعیت شارژ زمینه مثبت نخواهد شد.) عملیات فوق شبیه به نوشتن بر روی سودا و چسباندن آن بر روی سطح مورد نظر می باشد.
بعد از اینکه پودر مورد نظر چسبانده شد ، استوانه حول یک کاغذ خواهد چرخید .پیش از اینکه کاغذ زیر استوانه قرار گرفته شود ، یک شارژ منفی به واسطه سیم انتقالی Corona به آن داده خواهد شد . شارژ فوق بدین ترتیب قویتر از شارژ منفی الکترواستاتیک مربوط به تصویر می باشد و کاغذ توانایی رها کردن پودر مربوطه را خواهد داشت. دقیقا همزمان با حرکت کاغذ (با سرعت معادل استوانه) بر روی کاغذ تصویر مربوطه درج می شود.  بلافاصله پس از درج تصویرعملیات در جهت ممانعت از چسبیدن کاغذ به استوانه ، تخلیه شارژ به واسطه یک سیم Detac corona صورت می پذیرد.
درنتیجه ، پرینتر کاغذ را از بین یک Fuser ( یک زوج غلتک گرم ) رد خواهد شد. در همین حال انجام فرآیند بالا، گردجوهر پاشیده شده در کاغذ تنیده می شود . غلتک ها موجب حرکت کاغذ به سمت سینی خروجی می شوند. Fuser موجب گرم شدن کاغذ هم خواهد شد به همین علت هنگامی که کاغذ از پرینتر خارج می شود ، داغ می شود.
چه عاملی باعث می  گردد که کاغذ سوزانده نشود؟ سرعت مهمترین عامل میباشد . سرعت حرکت کاغذ به واسطه غلتک ها به شکلی  می باشد که موجب عدم سوختگی کاغذ می شود.
بعد از ریختن پودر بر روی کاغذ ، سطح استوانه تحت تاثیر یک لامپ تخلیه قرار خواهد گرفت. این لامپ روشن همه سطح "نور پذیر" استوانه را تاثیر پذیر می کند و تصاویر الکتریکی را پاک می نماید . در ادامه سطح استوانه به واسطه سیم شارژ Corna تحت تاثیر شارژ مثبت قرار گرفته می شود.

خواندن 3431 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:09

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو