شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 07:16

ویژگی های اساسی یک پرینتر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ویژگی های اساسی یک پرینتر


از اساسی ترین ویژگی های که با پرینتر مرتبط است ، می توان به گزینه های زیر اشاره کرد :

سرعت:

یکی از مهمترین عوامل حضور موفقیت آمیز در صحنه رقابت تجاری بین تولید کنندگان افزایش سرعت پرینترها می باشد . یک پرینتر میزان صفحاتی را که می تواند در واحد زمان ( دقیقه ) چاپ کند ، در جهت افزایش توان رقابتی محصول های تولیدی  و پاسخگوئی به نیاز متقاضیان همواره مورد توجه تولیدکنندگان است . سرعتی که تولیدکنندگان بر روی آن تمرکز دارند و آن را به منزله یکی از ویژگی های پرینترهای تولیدی خود عنوان می کنند ، در واقع به چاپ نمودن اسناد متنی ساده و همچنین یا سرعت چاپ در وضعیت پیش نویس ، مربوط می  شود (برای پرینتردر محاسبات اعلام شده مدت زمان ارسال اطلاعات از کامپیوتر ، لحاظ نمی گردد ) . سرعتی که توسط تولید کنندگان  اعلام شده با آنچیزی که در عمل انجام می شود ، در گاهی حالات دو و یا سه مرتبه (در برخی موارد بیشتر از دو و یا سه مرتبه ) زیادتر بوده و دقیقا در زمان چاپ به محدوده و مقدار اعلام شده نخواهد رسید .به عنوان مثال در بررسی انجام شده بر روی میزانی از پرینترهای جوهر افشان که تولیدکنندگان سرعت آنان را در وضعیت چاپ متن ، بین 2 / 5 تا 21 صفحه در دقیقه(ppm ) اعلام نموده بودند ، در عمل سرعت بین 9 / 1 تا 2 / 7 صفحه در دقیقه ، محقق شده است . در حالتی  شبیه به در مواردیکه تولید کنندگان سرعت چاپ تصاویر را ما بین 2 / 2 تا 15 صفحه در دقیقه بیان نموده اند  با توجه به تست های انجام شده و در عمل ،محدوده بالا به 5 / 0 تا 5 /1 تنزل پیدا نموده است . حالت فوق مخصوص پرینترهای جوهر افشان نیست و مصداقی دررابطه با پرینترهای لیزری تک رنگ و رنگی هم است .در تحقیقاتی که انجام گرفته است بر روی تعدادی از پرینترهای لیزری تک رنگ ، سرعت آن ها در عمل برای چاپ متن بین 10 تا 18 صفحه در دقیقه ، انجام  شده است . سرعت بالا ، بین یک تا سه مرتبه کمتر از تعداد صفحاتی می باشد که به واسطه تولید کنندگان اعلام می گردد حالت فوق در پرینترهای لیزر رنگی و در هنگام چاپ تصاویر بدتر هم خواهد شد  . به عنوان مثال "  سرعت چاپ تصاویر بین 1تا 3 صفحه در دقیقه در پرینترهای لیزری رنگی بوده است و این مقدار 8 مرتبه کمتر از آن چیزی می باشد که تولید کنندگان در آگهی های تبلیغاتی خود معرفی می نمایند .

کیفیت چاپ:

بصورت تقریبی متن را همه ی پرینترهای لیزری رنگی و تک رنگ، با بالاترین کیفیت و سرعت را چاپ می کنند . پرینترهای لیزری رنگی ، نمودارهای رنگی و تصاویر گرافیکی دو بعدی را بخوبی چاپ خواهند کرد ، در صورتی که کیفیت عکس های چاپ شده به واسطه آنانها ، قابل قیاس با پرینترهای جوهرافشان نیست .( اگر که از کاغذهای بخصوص گلاسه بهمراه پرینترهای جوهرافشان استفاده کرد ، کیفیت چاپ تصاویر حالت به مراتب بهتری را پیدا می نماید ) . در اکثر پرینترهای جوهر افشان کیفیت چاپ متن مثل پرینترهای لیزری نیست و گاهی اوقات موارد تشخیص دادن یک متن با جزئیات زیادتر بر روی تصاویر ، مشکل به نظر می آید.


دقت چاپ:

معمولا پرینترهای جوهر افشان " حداکثر دقت 2400 در 1200 نقطه در اینچ (dpi) هستند. در پرینترهای جدید جوهر افشان دقت چاپ به مرز 4800 در 1200 نقطه در اینچ رسیده است. در جهت بررسی کیفیت چاپ یک پرینتر ، بهترین روش مشاهده نمونه خروجی ساخته شده به واسطه آن می باشد. عموماً  پرینترهای لیزر تک رنگ ، دارای دقتی مابین 600 در600یا 1200 در 1200 نقطه در اینچ هستند. حالت بالا در پرینترهای لیزر رنگی به1200در 1200 و یا 2400 ر 2400 نقطه در اینچ ، خواهد رسید . دقت بالا ، به منظور چاپ متن ها وتصاویر گرافیکی ساده خیلی مناسب است.

قیمت چاپ هر صفحه:

در پرینترهای جوهر افشان قیمت کارتریج بالا است. برای کارتریج های سه رنگ قیمت تولید کنندگان ، بین 21 تا 38 دلار و به منظور جوهرهای مشکی تک رنگ 12 تا 34 دلار است . عموماً کارتریج هائی که قیمت مناسبتری داشته اند از جوهر کمتر استفاده خواهند نمود . هر کارتریج توانایی به چاپ 300 تا 800 صفحه را دارا می باشد  . البته لازم است بدانیم که در هنگام انتخاب پرینترهای جوهر افشان، هزینه تمام شده هر صفحه تک رنگ و رنگی را حساب نموده و در تصمیم گیری از آن بعنوان یک پارامتر استفاده نمود . استفاده ازکارتریج های با کیفیت بالا را اکثر تولید کنندگان پیشنهاد می کنند. از کارتریج های معمولی قیمت کارتریج های فوق کمی گرانتر هستند در صورتی که حجم جوهر استفاده شده در آنها دوبرابر می باشد . در چنین مواردی بدیهی است قیمت تمام شده چاپ یک صفحه کمتر شود  . تولید کنندگانی مثل  Canon،‌Epson و HP کارتریج هایی را وارد بازار  نموده اند که هر رنگ دارای کارتریج ویژه خود است ( در برابر استفاده از یک کارتریج برای همه رنگ ها ) . قیمت کارتریج های بالا نسبت به کارتریج های معمولی کمی بیشتر است . از یک تونر جداگانه پرینترهای لیزر رنگی کارتریج به منظور هر رنگ استفاده خواهند نمود . در بررسی ابتدایی این چنین به نظر می آید که با توجه به قیمت زیاد کارتریج این نوع پرینترها ، قیمت پایانی چاپ هر صفحه زیادتر از پرینترهای جوهر افشان است، در صورتی که به دلیل اینکه در این نوع ازپرینترها هر کارتریج توانایی به چاپ 6000 تا 12000 صفحه می باشد ، درآنان هزینه تمام شده چاپ یک صفحه کم تر از پرینترهای جوهر افشان می باشد.

امکانات:

بصورت تقریبی همه ی پرینترهای جوهر افشان ،امکانات یکسانی را ارائه نموده اند و دارای حداقل حافظه ( بافر) هستند . پرینترهای فوق امکانات لازم در جهت اتصال به شبکه  دارا نمی باشند. تعدادی کمی از تولید کنندگان، اقدام به عرضه پرینترهای جوهر افشان با کاکرد تجاری نموده اند که دارای امکانات زیادتر مثل  :حافظه بیشتر ، امکان متصل نمودن به شبکه و سینی اختیاری محل قرار دادن کاغذ هستند. عموماٌ پرینترهای لیزری امکانات بیشتری نسبت به پرینترهای جوهرافشان داشته اند . پرینترهای لیزری تک رنگ ، توانایی نگهداری 150 تا 700 برگ را دارا می باشند ( مقدار که در بالا بیان شد در پرینترهای لیزر تک رنگ حرفه ای ، 600 برگ می باشد) . پرینترهای لیزری رنگی، توانایی نگهداری 200 تا 1200 برگ را دارا هستند. امکان نصب سینی کاغذ بر روی این پرینترها بمنظور بالا بردن تعداد کاغذها تا 5000 برگ هم وجود داشته است . بیشتر پرینترهای لیزری ،دارای حداقل 8MB حافظه( بافر) هستند.افزایش یافتن مقدار حافظه پرینتر،امکان چاپ همزمان تعداد صفحات زیادتری را در اختیار کاربران قرار داده است . برای کاربرانی که حجم عملیات چاپ آنان بالا می باشد ، 32 مگابایت مقدار حافظه پرینتر پیشنهاد می شود .

چاپ عکس:

برخی از پرینترهای جوهر افشانی که توانایی چاپ عکس را داشته اند از یک پورت ویژه  USB ، در جهت اتصال مستقیم پرینتر به دوربین دیجیتالی استفاده خواهند نمود . با استفاده ازپورت بالا ،دوربین دیجیتال به پرینتر اتصال می یابد و برای پرینتر امکان ارسال تصاویر انتخابی فراهم می شود( ضرورتی به استفاده از کامپیوتر وجودندارد ) . با استفاده از پرینترهای جوهر افشان و بکارگرفتن مناسب کاغذهای مخصوص چاپ عکس ، این امکان وجود دارد که کیفیت چاپ تصاویر را در اندازه های بالائی زیادتر کرد.

خواندن 14129 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:09

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو