شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 07:02

آشنایی یافتن با پرینتر ها و انواع و خصوصیت های آنها

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آشنایی یافتن با پرینتر ها و انواع و خصوصیت های آنها


در واقع این دستگاه ها به دستگاه های کپی سخت یا Hard Copy مشهوراند . پرینتر ها نمونه های و اقسام مختلفی داشته اند که به بررسی چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت.


پرینترهای ضربه ای


روش کار این پرینتر های بر پایه ضربه ای است که روی نواری رنگی خورده می شود پس یک شکل روی کاغذ ایجاد می گردد . از این دسته پرینتر ها پرینتر های زیر می باشند.


پرینترهای سوزنی


علائم توسط نقطه های کوچکی به نام Dot در این نوع پرینتر ها حاصل می گردد که این نقطه ها به واسطه سوزن نازکی به نام Pin برخورد نموده است با نوار رنگی و انتقال دادن رنگ بر روی کاغذ به وجود خواهد آمد. سر و صدای زیادی این پرینتر ها با کار خود را انجام خواهند داد و سرعت آنها به صورت متوسط 300 کاراکتر در ثانیه می باشد. . پرینترهای مدل LQ-100 ، LO1170 ، LQ300 از کارخانه Epson از این گروه می باشند و هر چه میزان سوزنها زیادتر باشد پرینتر این امکان را دارد که تصاویر ظریف تری را تولید نماید و با اطمینان گرانتر نیزمی باشد.

پرینتر حروفی (آفتابگردان)


تمام علامت ها و عددها به شکل برجسته بر روی یک گوی در این پرینتر ها قرار گرفته اند. هر زمانی می خواهید علامتی چاپ گردد در جلوی هد پرینتر این علامت قرار گرفته می شود پس با ضربه این علامت روی کاغذ چاپ می گردد.
این پرینتر ها شباهت زیادی با دستگاه های ماشین نویسی داشته است . سرعت آن ها مابین 10 تا 90 کاراکتر در ثانیه می باشد.


پرینترهای غیر ضربه ای


گونه ای از پرینتر ها می باشند که عملیات مکانیکی مثل ضربه در آنها موجود نیست و دارای سر و صدای پایین تری خواهند بود در صورتی که عموماً گرانتر می باشند و با تکنولوژی بالاتری ساخته خواهند شد . بر اساس پاشیدن جوهر یا حرارت یا لیزر بطور نهایی این پرینتر ها کار می نمایند . هم اکنون به بررسی اساسی ترین آنها می پردازیم:


پرینتر های جوهر افشان


مخازن جوهری در این پرینترها وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هایی خارج می گردد و روی کاغذ پاشیده خواهد شد  بدین صورت شکل مد نظر روی کاغذ نقش خواهد بست . این پرینتر های دارای کیفیت بالای می باشند و بدون سر و صدا این پرینترها کار می نمایند .  برای کارهای نقاشی و گرافیکی این نوع پرینتر های بسیار مناسب بشمار می روند . البته باید روزنه های کوچک که عمل پاشیدن رنگ را انجام می دهند خشک گردد  و حتما باید دقت لازم را در نگهداری این پرینتر ها نمود . برای رفع این اشکال یک راه این می باشد که اجباراً هر چند وقت یک بار یک تصویر یا متن کوچک را چاپ نمایید.


پرینترهای حرارتی


کاغذ این پرینتر های ویژه هستند . سوزنهایی بر روی همه این پرینترها موجود می باشد. که با گرم شدن سوزنها تغییرها شیمیایی روی کاغذ که جنس ویژه ای دارند حاصل می گردد. نگهداری کاغذ این پرینتر های دشوار است به دلیل اینکه در اثر گرما یا زمانهای طولانی مدت رنگ کاغذ های عوض می گردد و شاید  دیگر علامت ها و عددهای  چاپ شده قابل مشاهده نباشند.


پرینترهای لیزری


نحوه ی کار این نوع پرینتر مانند دستگاه کپی می باشد . برای شروع کاغذ به واسطه نور لیزر که با سرعت روشن و خاموش میگردد انرژی داده می شود هم اکنون به نسبت انرژی های قرار گرفته روی کاغذ پودر یا مایع در آنجا قرار گرفته می شود و در نتیجه تصویر نهایی بر روی کاغذ شکل می گیرد.پ
این پرینتر های به علت کیفیت زیاد و همچنین قیمت مناسب و نحوه ی استفاده راحت از بهترین پرینترها به شمار خواهند رفت .

خواندن 4842 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 10:09

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو