شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 06:32

جمع بندی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جمع بندی


به منظور ایجاد یک تصویر نهفته به صورت بارهای الکتریکی بر روی سطح درام در دستگاه کپی هدایت نور القاء شده از درام استفاده می گردد بدین صورت این تصویر مرئی شده و به سطح کاغذ با تونر شارژ شده ویژه انتقال پیدا می کند در این بخش نحوه ایجاد یک کپی توضیح داده شده است :


1) به منظور اینکه به خوبی دستگاه کپی کار خودش را انجام بدهد باید در ابتدا سطح ماده هادی نور با لایه ای از یون های مثبت به واسطه دسته سیم ها پوشیده گردد.پیش از این که دکمه Start را بفشاریم با بارهای مثبت سطح سلنیوم ، ژرمانیوم یا سیلیکن حاوی نور درام پوشانده می گردد.

2) زمانی که دکمه Start را می فشاریم از سطح دستگاه کپی لامپ قوی گذشته است و نور را به سطح کاغذی که کپی می نمایید خواهد تابید و درام همچنان به چرخیدن شروع می نماید زمانی که نور از سطح سفید کاغذ منعکس می گردد به سطح درام ،آینه ها آنرا هدایت می نمایند . دقیقا مثل یک لباس سیاه در یک روز آفتابی ، از کاغذ اصلی نقاط سیاه نور را جذب می نماید و در نهایت به سطوح متناظر بر سطح درام نور تابانده می گردد.
3) در  سطوحی که نور به درام در حال چرخش برخورد می نماید انرژی فوتون های نوری موجب جدا شدن الکترونها از اتم های هادی نور می گردد.
4) بارهای ناهمگون یکدیگر را جذب خواهند نمود- الکترون های آزاد را یون های شارژ شده با بار مثبت که لایه هادی نور را پوشانده شده است، جذب می نمایند ، یک ذره خنثی از به هم پیوستن یک یون و یک الکترون ایجاد می گردد . تنها در نواحی که نور به درام برخورد ننموده است ذرات باردار باقی خواهند ماند زیرا به این نواحی نور از کاغذ اصلی تابانیده نمی شود - نواحی تاریک از متن و تصاویر صفحه اصلی گرفته اند.
این بخش از فرایند مقداری به نحوه عکس برداری با دوربین شباهت داشته است. البته شاید شما بدانید که در معرض نور زمانی که فیلم دوربین عکاسی قرار گرفته می شود انرژی فوتون ها در دانه های نقره ای از جنس هالید(silver halide grains)  موجب یک واکنش شیمیایی که سطح فیلم را پوشانده اند می گردد . از چیزی که شما درون صفحه نمایش می بینید این موجب ایجاد نمودن تصویری نگاتیوی (negative image) می گردد.  شما در نتیجه با دستگاه کپی به تصویر اصلی که از الگوی بارهای مثبت باقیمانده از نور تابانیده شده خواهید رسید .شما مجبورید در دوربین عکاسی فیلم را با استفاده از فرایندهای شیمیایی  ویژه تبدیل نمایید و بدین گونه آن را بر روی کاغذ فتوگرافیک که به نور  حساس می باشد چاپ کنید ، در صورتی که دستگاه کپی تصویری قابل مشاهده فقط با جوهر خشک ، گرما و کاغذ معمولی ایجاد خواهید کرد.
5) ولتاژ به هسته آلومینیومی درام اعمال می گردد از آنجایی که نور موجب  رسانا شدن سلنیوم می گردد ، در همین حال اینکه نور به درام تابانده می گردد ، می تواند جریان از لایه هادی نور بگذرد و الکترون های  که از اتم ها آزاد شده به سرعت با الکترونهایی که جریانی را در درام ایجاد نموده اند  جایگذاری شوند.
6)قسمت های از درام که در مقابل نور قرار گرفته اند چرخیده و از غلتک های که حاوی مهره های تونر هستند عبور می کنند بر سطح درام ذرات ریز تونر فشرده می شوند. ذرات پلاستیکی تونر دارای بار منفی می باشند و به سطوحی از درام که بار مثبت دارند جذب می گردند.
7) از سطح کاغذ دسته های سیم عبور نموده در نهایت سطح کاغذ با الکتریسیته شارژ می گردد.
8) به تازگی سطحی از درام که با تونر پوشانیده گردیده است چرخیده و با سطح کاغذ که با بار مثبت شارژ شده است تماس برقرار می نماید. در واقع سطوح الکتریکی پوشاننده سطح کاغذ نیروی پر قدرت تر نسبت به دانه های پوشاننده سطح درام داشته است  و در نهایت در حین گذر درام به سطح کاغذ ذرات تونر چسبانده می شود.
9)زمانی که همه ی کاغذ اصلی با استفاده از تونر بر سطح کاغذ ایجاد شده است. کاغذ به جهت Fuser پیشروی خواهد نمود . به سادگی جاذبه ضعیف مابین ذرات تونر و سطح صفحه کاغذ قابل شکسته شدن می باشد به منظور ثابت نمودن تصویر تونر در جای خود بر سطح کاغذ همه ی صفحه کاغذ به داخل غلتک های دمایی Fuser ارسال می گردد. در تونر گرما مواد پلاستیکی را ذوب نموده و با کاغذ رنگینه ها را ترکیب خواهد نمود.
زمانی که شما به این مرحله رسیده اید و کپی خود را در مخزن داشته اید به منظور روند بعدی دستگاه کپی آماده خواهد شد بدین صورت سطح درام تمیز می شود و یون های مثبتی آن را می پوشانند.

خواندن 627 دفعه

مقالات آموزشی

پیگیری دستگاه های درحال تعمیر

جستجو